Czy az.pl znalazł sposób na dodatkowe czesanie klientów? Opłaty za proformy.

Otrzymałem od az.pl wiadomość, że od 1 grudnia będą pobierali 5 zł za wysyłane, pocztą tradycyjną, faktury proformy – za faktury VAT takich opłat nie będzie – co mnie skłoniło do napisania tego posta… sposób w jaki do tego podeszli.

screen-shot-2016-10-26-at-09-02-11

O co w tym chodzi… każdy kij ma 2 końce, są firmy małe, średnie, duże i osoby fizyczne – Ameryki nie odkryłem ;). Wysyłka proformy ma na celu „przypomnieć” użytkownikom o kończącej się usłudze, nierzadko, każdy z użytkowników otrzymuje kilka maili przypominających o wygasającej domenie, kto  chce i tak przedłuży, a kto np rejestrował darmowe domeny i chce z nich zrezygnować, otrzyma papierową proformę, za którą będzie musiał zapłacić  5 zł. – Wszystko jasne, firma az.pl ponosi koszta i takie opłaty są jak najbardziej uzasadnione (pytanie czemu nie ma opłat za faktury vat), ale jest w tym wszystkim mały szkopuł, otóż czy chce, czy nie chce domyślnie każdy z klientów otrzymuje proformy, nie ma opcji z ich rezygnacji – a ten screen, który pokazuje wyżej – nie jest chyba prawdziwy, bo na stronie z danymi użytkownika, gdzie rzekomo powinna być taka opcja – jej po prostu tam nie ma: (screen z 26.10.2016, 9:10). Dodatkowo w mailu nie ma bezpośredniego linku do miejsca, gdzie można zrezygnować, tylko  jest link ogólny do panelu admina i szukaj wiatru w polu… mi udało się znaleźć coś podobnego na stronie:

AZ.pl > Mój profi > Dane Użytkownika

screen-shot-2016-10-26-at-09-10-13

O co ten krzyk… otóż żeby być fair wobec klientów, uważam, że każda dodatkowo płatna usługa powinna być domyślnie wyłączona. Na wyraźne życzenie klienta powinna być dostępna opcja płatna. To co kiedyś było darmowe (i domyślnie włączone), po wprowadzeniu opłaty powinno być domyślnie wyłączone i klient sam powinien – świadomie – włączyć taką opcję. Jestem na 101% pewien, że pojawi się cała masa nieświadomych klientów, którzy będą musieli zapłacić az.pl 5 zł za każdą otrzymaną  -niezamawianą – proformę, bo na czas nie wyłączyła… ba być może nie mogła nawet wyłączyć otrzymywania papierowych proform, bo takiej opcji w panelu nie ma (lub nie można było tego znaleźć).

Taka praktyka AZ.pl – jest godna pożałowania… shame on you az.pl

Rafath Khan

Tu powinien być pean na moją cześć, jaki to wspaniały jestem i jakimi niezwykłymi problemami się zajmuję, ale prawda jest taka, że jak każdy człowiek - mam swoje wady i może jakieś zalety. Są momenty, kiedy mam odpowiednią ilość zasobów psychoenergetycznych i mogę przenosić góry, a są niestety i takie momenty, kiedy mi się nawet z łóżka wstać nie chce... nie może tak źle nie jest, ale chętnie bym sobie pospał dłużej... Niemniej jednak, gdy uda się pokonać siebie - satysfakcja jest, ale potem przychodzą kolejne rzeczy, z którymi trzeba się zmierzyć... a na nie, niestety, energii może nie starczyć i tu właśnie wkracza tzw samodyscyplina - powinieneś usiąść i zrobić to coś, a nie siedzieć na kanapie i zajadać się słodyczami i oglądać jakiś nieciekawy serial czy film dla spalenia swojej najważniejszej waluty świata... czasu, którego nie da się odzyskać. I właśnie o tej samodyscyplinie traktować będę na tym blogu + kilka innych tematów, które są mi potrzebne do pracy

Może Ci się również spodoba