What are the ten most important things about personal finance someone without a finance background must know?

1. Become a minimalist.  As you buy items,  give away the same amount of stuff.
2. Save 50% of your income
3. Do not take on debt
4. Only buy index funds with the lowest cost (Spider, etc.)
5. Do not trade stocks.  Buy things you know and hold them
6. Your time is the world’s most valuable resource.  We all have exactly the same amount in a day.  Your time is limited, non-renewable and your lucky to be here.
7. Consumerism is a disease.  Buy events, experiences and time with people, not depreciating assets.
8. In 50 years, no one will remember your name, care what you created or did, or be impressed with how much money you have. Focus on what matters.
9. Don’t spend money you don’t have, on things you don’t need, to impress people who don’t care.
10. If you follow the above, when you do become rich, the untimate irony is no-one will ever know you’re a multi-millionairre.  And they will treat you like it.  Just another guy standing in line for coffee.

It just doesn’t matter.  Steve Jobs would give his entire fortune to charity just to be alive long enough to spend the amount of time you did reading this list.

What are you going to do with the rest of your life?  Please don’t waste it chasing a parked car.

Rafath Khan

Tu powinien być pean na moją cześć, jaki to wspaniały jestem i jakimi niezwykłymi problemami się zajmuję, ale prawda jest taka, że jak każdy człowiek - mam swoje wady i może jakieś zalety. Są momenty, kiedy mam odpowiednią ilość zasobów psychoenergetycznych i mogę przenosić góry, a są niestety i takie momenty, kiedy mi się nawet z łóżka wstać nie chce... nie może tak źle nie jest, ale chętnie bym sobie pospał dłużej... Niemniej jednak, gdy uda się pokonać siebie - satysfakcja jest, ale potem przychodzą kolejne rzeczy, z którymi trzeba się zmierzyć... a na nie, niestety, energii może nie starczyć i tu właśnie wkracza tzw samodyscyplina - powinieneś usiąść i zrobić to coś, a nie siedzieć na kanapie i zajadać się słodyczami i oglądać jakiś nieciekawy serial czy film dla spalenia swojej najważniejszej waluty świata... czasu, którego nie da się odzyskać. I właśnie o tej samodyscyplinie traktować będę na tym blogu + kilka innych tematów, które są mi potrzebne do pracy

Może Ci się również spodoba