22.11.2017

I smile here, cause camera showed me that I’m 26 years old 😀

Hello! In my today’s morning post I’ve wrote about my morning struggles… so till end of day I’ve about 1,5 hour so I’ll try to focus on employee worksheet and than on PanShop – copying shop.

Today’s report:

 1. woke up 6:40
 2. did not went to swimming pool
 3. did exercises (5:30″ plank and other standard set) +
 4. worked on Inchef – finished employees module (crud – is done – now is time for employee worksheet)
 5. did not learn English grammar
 6. did not eat any sweets
 7. did not worked on PanShop

I think that I should set some constant hours to do some stuff i.e learn Egnlish everyday for at least 30 min…, work on PS 1hr…  so for tomorrow plan is:

 • 4:30 wake up and do the morning stuff
 • 4:40 – 5:10 – learn grammar
 • 5:10 – 5:40 – Inchef / PS
 • 5:40 – 6:50 exercises and swimming pool
 • 6:50 – 7:20 breakfast
 • 7:20 – 9:00 time for work…

Tomorrow I’ll write – how I did it ;). I also I decided that everyday I’ll add one photo of the day… so now I don’t have nothing interesting to show… so selfie for today’s photo is be enough ;). I’ll take selfie after waking up – to picture my „comfort zone liking persona”… cheers.

 

Rafath Khan

Tu powinien być pean na moją cześć, jaki to wspaniały jestem i jakimi niezwykłymi problemami się zajmuję, ale prawda jest taka, że jak każdy człowiek - mam swoje wady i może jakieś zalety. Są momenty, kiedy mam odpowiednią ilość zasobów psychoenergetycznych i mogę przenosić góry, a są niestety i takie momenty, kiedy mi się nawet z łóżka wstać nie chce... nie może tak źle nie jest, ale chętnie bym sobie pospał dłużej... Niemniej jednak, gdy uda się pokonać siebie - satysfakcja jest, ale potem przychodzą kolejne rzeczy, z którymi trzeba się zmierzyć... a na nie, niestety, energii może nie starczyć i tu właśnie wkracza tzw samodyscyplina - powinieneś usiąść i zrobić to coś, a nie siedzieć na kanapie i zajadać się słodyczami i oglądać jakiś nieciekawy serial czy film dla spalenia swojej najważniejszej waluty świata... czasu, którego nie da się odzyskać. I właśnie o tej samodyscyplinie traktować będę na tym blogu + kilka innych tematów, które są mi potrzebne do pracy

Może Ci się również spodoba